Vyhledávání

Kontakty

ZEMGAS s.r.o.

Telefon: 777 976 150
Email: eklek@seznam.cz

Prodejní sklad:
Vilová 350
Liberec 460 10

Používané jednotky při prodeji palivového dříví:

 

V praxi se setkáváme se třemi jednotkami při prodeji palivového dříví. Dříví se prodává jednak v plnometrech (při prodeji palivového dříví se nevyužívá), dále pak v prostorových sypaných metrech [prms] a prostorových metrech rovnaných [prm nebo rm]. V praxi se setkáváme při měření dřeva s několika podobnými pojmy, které potřebují bližší vysvětlení.

Palivové dřevo se většinou měří v prostorových mírách.

Základní jednotka dříví je 1 m3 = plnometr (Plm) (kubík dřeva) představující krychli o hraně 1x1x1 metr zcela plnou dřevní hmoty. V této formě (jednotce) palivové dříví v podstatě měřit nelze.

Častěji se setkáváme s jednotkou prostorový metr rovnaný (Prmr), což je prostor s rozměry 1x1x1m, který je vyskládaný (rovnaný) poleny štípaného dříví. Výhodou je snadná kontrola množství dříví na dopravním prostředku, nebo dřeva narovnaného v hráni.

Nejvíce se prodává dříví měřené na prostorový metr sypaný (Prms), což je prostor s rozměry 1x1x1m, který je volně nasypaný poleny štípaného dříví. Nevýhodou prodeje dříví v této jednotce je obtížná kontrola množství dříví (dříví se sice vozí v cejchovaných kontejnerech, ale může být různých délek a velikosti nasypaných polen). Výhodou prodávajícího je pak nižší cena, do které se nemusí započítávat pracné skládání dříví. (Např. 1 Prmr je ve skutečnosti 1,61 Prms, takže při ceně 1290,- za Prms ve skutečnosti zaplatíte 2064,- Kč za Prmr, čehož s oblibou využívají prodejci s cílem nalákat zákazníka nízkou cenou).

Vytvořilo AVITO.cz, redakční systém pagio.cz